Otwarcie swojego własnego biura projektowego to nie lada wyzwanie, które na początku może być nieco przytłaczające. Jednak mimo to, coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jeżeli więc posiadamy wykształcenie i doświadczenie w dziedzinie architektury lub projektowania wnętrz, praca na swój własny rachunek może być dla nas dużo korzystniejsza niż etat. Jednak w jaki sposób przygotować się do otwarcia biura projektowego? Podpowiadamy.
Wynajęcia lub kupno lokalu
Praca we własnym biurze dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. Na początku warto wynająć lokal. Lokalizacja biura jest właściwie dowolna. Jej wybór powinien być uzależniony od tego, jak często będziemy chcieli przyjmować klientów stacjonarnie. Jeżeli planujemy gościć w swoim biurze codziennie wiele osób, wówczas lepiej wybrać budynek o dogodnym położeniu dla większości dzielnic miasta, posiadający miejsca parkingowe dla klientów. Jeżeli jednak rzadko zamierzamy gościć w nim swoich potencjalnych zleceniodawców, warto wybrać takie miejsce, które będzie dla nas najbardziej dogodne. Na przykład takie, które znajduje się w niewielkiej odległości od naszego miejsca zamieszkania.
Wyposażenie biura projektowego
Otwarcie biura projektowego wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu elektronicznego, mebli, a także specjalnego oprogramowania. Praca w Szczecinie w takim miejscu, będzie opierała się głównie na komputerze, który ze względu na oprogramowanie, jakie musi być w nim zainstalowane, powinien cechować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Najlepiej zdecydować się na komputer stacjonarny, który w razie potrzeby będzie można modyfikować.
Niezbędnym narzędziem jest również program do projektowania wnętrz. Zakres cen takich produktów jest bardzo szeroki. Dostępne są zarówno darmowe jak i płatne oprogramowania, jednak większość firm decyduje się na to drugie rozwiązanie. Warto zakupić również telefon służbowy posiadający osobny numer dedykowany wyłącznie klientom biura projektowego. Rozdzielenie swojego numeru prywatnego od służbowego jest bardzo istotne, ponieważ kontrahenci czasami potrafią dzwonić do nas wieczorami lub w weekendy.
Zarejestrowanie działalności
Otwierając swoją działalność, należy ją zarejestrować. W przypadku biura projektowania wnętrz powinniśmy wybrać numer PKD 74.10. Z. Takie usługi możemy prowadzić w dowolnej formie prawnej. Oznacza to, że możemy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, komandytową, jawną, akcyjną czy z o. o. Od tego, na którą formę prawną się zdecydujemy, zależy to czy działalność będziemy rejestrować w CDEIG, czy w KRS.