Panele podłogowe są jedną z charakterystycznych cech, wielu domów w całej Polsce. Nadają one przestrzeni „ciepło” i wyjątkowe uczucie przytulności. Możesz zastanawiać się jednak, jakie rodzaje paneli podłogowych istnieją – różnią się one wyglądem, jakością wykonania i trwałością, jak są one produkowane, a także, w jakich pomieszczeniach zalecane jest kładzenie paneli podłogowych, a w jakich nie. W tym wpisie odpowiemy na wszystkie te pytania.
Jakie są obecne dostępne rodzaje paneli podłogowych?
Generalnie najczęściej spotykane w sklepach są
Panele laminowane
Są to zdecydowane najpopularniejsze panele podłogowe na rynku. Chociaż podłogi laminowane nie są wykonane z czystego drewna, zapewniają podobny wygląd za znacznie niższą cenę. Laminaty są wykonane z wiórków drewnianych sprasowanych wraz z żywicą melaminową. Na zewnątrz nakładany jest doskonale imitujące drewno wzór.
Chociaż jest to dobra alternatywa dla paneli drewnianych (parkietu), jest to tylko wizualne podobieństwo. Pod stopami i po sprawdzeniu szybko oddaje swoją prawdziwą naturę, więc jest to najbardziej opłacalna opcja dla projektów mieszkaniowych, w których trwałość i koszty są głównymi czynnikami, a nie autentyczność wykończenia. Tego typu paneli nie da się odnawiać, szlifować, lakierować itd.
Panele podłogowe z litego drewna (parkiet)
Panele drewniane są wykonane z pojedynczego kawałka drewna, który jest cięty, szlifowany i wykańczany. Panele te mają naturalny kolor, głębię i zróżnicowane słoje. Zwykle można je wielokrotnie odnawiać i są solidne. Nie oznacza to, że jest to najlepsza opcja dla każdego. Tego typu panele są przede wszystkim bardzo drogie i łatwo ulegają uszkodzeniu, więc trzeba się przygotować na regularną konserwację.
Panele z drewna warstwowego
Tego typu panele podłogowe składają się z warstwy prawdziwego drewna liściastego ułożonego na wielu warstwach sklejki, które stanowią warstwę wierzchnią panelu. Rezultatem jest znacznie bardziej przystępna cenowo opcja niż lite drewno, bez uszczerbku na trwałości.
Panele podłogowe winylowe
To trwałe i wodoodporne podłogi wykonane z kompozytu winylowego. Posiadają różnorodne wzory imitujące drewno, kamień lub płytki ceramiczne. Są łatwe w utrzymaniu czystości i charakteryzują się dobrą odpornością na wilgoć, dlatego często są stosowane w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Panele winylowe są też miękkie w dotyku i ciche podczas chodzenia, co sprawia, że są komfortowe w użytkowaniu. Ich wadą jest jednak dosyć kiczowata konstrukcja, ponieważ nie mają nic wspólnego z drewnem.
Jak są produkowane panele podłogowe?
Skupmy się przede wszystkim na tym, jak są produkowane najpopularniejsze panele podłogowe, czyli panele laminowane. Generalnie składają się one z 4 warstw:
Warstwa 4 (na spodzie): podkład
U podstawy każdej laminowanej deski podłogowej znajduje się dolna warstwa równoważąca, która utrzymuje deskę stabilnej pozycji. Niektóre panele posiadają również piankową wyściółkę, która eliminuje potrzebę stosowania podkładu; podkład lub wyściółka poprawia jakość akustyczną podłogi podczas chodzenia po niej.
Warstwa 3: rdzeń lub płyta HDF
Rdzeń paneli laminowanych stanowi płyta pilśniowa o wysokiej gęstości (HDF), lub płyta pilśniowa o średniej gęstości (MDF). Zarówno HDF, jak i MDF są wykonane z włókien drewna iglastego, które są rozkładane, łączone z woskiem i spoiwem żywicznym, a następnie formowane w panele przy użyciu ciepła i ciśnienia. Jednakże warto wiedzieć, HDF oferuje lepszą stabilność i wytrzymałość w porównaniu z MDF w przypadku paneli laminowanych. Podczas procesu produkcyjnego, rdzeń HDF jest dokładnie frezowany, aby łatwo dopasować panele do siebie podczas montażu.
Warstwa 3: Papier dekoracyjny
Następną warstwą jest papier dekoracyjny. Jest to wysokiej jakości nadruk, który nadaje laminatom charakterystyczny wygląd. Wygląd ten może być realistyczną reprodukcją drewna, kamienia lub marmuru w wielu kolorach i wzorach, a także takich nietradycyjnych wzorów, jak liście lub trawa, grafika lub rozpryski farby.
Warstwa 4: Warstwa ścieralna/ wierzchnia
Górna warstwa paneli laminowanych to warstwa ścieralna. Oprócz nadania wykończeniowego, błyszczącego akcentu każdemu panelowi, uszczelnia i chroni powierzchnię podłogi laminowanej przed codziennym drobnym zużyciem i wypadkami.
Chroni także warstwę papieru dekoracyjnego przed UV, które mogłoby spowodować blaknięcie koloru. A przecież większość ludzi lubi duże, otwarte okna. Problem w tym, że jeśli okna wpuszczają dużo promieni UV, podłoga jest narażona na UV, dlatego warstwa wierzchnia jest tak ważna.
Jacy są najwięksi producenci paneli podłogowych na rynku?
Jeśli chodzi o polski rynek, największą sławą i liczbą sprzedanych paneli podłogowych pochwalić się mogą następujące marki:
- Barlinek – jest jednym z wiodących producentów paneli drewnianych w Polsce. Jest to polka marka, dostępna na naszym rynku od ponad 30 lat. Barlinek oferuje szeroki wybór parkietów i paneli drewnianych, charakteryzujących się wysoką jakością i estetyką
- Swiss Krono Group – jest to szwajcarski producent, który ma swoje zakłady produkcyjne w Polsce. Co ciekawe, jest to jedna z wiodących marek paneli podłogowych na świecie. Swiss Krono słynie przede wszystkim z produkcji paneli laminowanych i paneli podłogowych z tworzyw sztucznych.
- Pergo – to znany producent paneli podłogowych, szczególnie specjalizujący się w panelach laminowanych i winylowych. Firma Pergo jest częścią Grupy Mohawk Industries, światowego lidera w branży.
- Clessen – to niemiecka firma oferująca panele laminowane, winylowe (LVT) i drewniane.
- Meister – jest to kolejna Niemiecka firma oferująca wysokiej jakości panele podłogowe.
- Egger – Egger to jedna z przodujących światowych firm specjalizujących się w produkcji materiałów drewnopochodnych, w tym paneli podłogowych. Jest to austriacka firma.
- BerryAlloc – to renomowany producent wysokiej jakości paneli podłogowych, tym razem z Francji.
W jakich pomieszczeniach kładzie się panele podłogowe?
Panele podłogowe są przede wszystkim wszechstronne. Można je kłaść w:
- Salonach – najczęściej kładzie się je w salonach, z tego względu, że doskonale imitują naturalne drewno lub kamień, dodając elegancji i ciepła do przestrzeni. W salonie sprawdzą się wszystkie rodzaje paneli podłogowych.
- Sypialnie i przedpokoje – każda sypialnia wygląda o niebo lepiej i przytulnej w aranżacji z panelami podłogowymi. Podobnie jak w przypadku salony, w tym pomieszczeniu nie ma przeciwwskazań do kładzenia jakiegokolwiek typu paneli.
- Kuchnie i łazienki – tutaj sytuacja się nieco zmienia. Odradzamy kładzenia w tych pomieszczeniach parkietu. Sprawdzą się jednak panele winylowe lub laminowane, czy z drewna warstwowego, ze wglądu na to, że nie straszna im wilgoć. Łatwiej jest także radzić sobie z codziennymi zabrudzeniami.
- Biuro – w biurach, panele podłogowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych podłóg. Zaletą jest to, że mogą być łatwo i szybko kładzione nawet w dużych przestrzeniach biurowych.