Rusztowania to element konstrukcyjny, który bardzo często znajduje zastosowanie na wszelkiego rodzaju budowach. Jak działa i w jakich przypadkach się przydaje?
Czym jest rusztowanie budowlane?
Rusztowanie to po prostu tymczasowa konstrukcja, którą buduje się na stabilnym gruncie lub przytwierdza do ściany. Pozwala to na prowadzenie prac robotnikom nawet na dużych wysokościach, zwykle jest to związane z wznoszeniem lub konserwacją budynków.
Ze względu na sposób użytkowania można podzielić je na dwie główne grupy – ruchome oraz nieruchome. Wykonane są z wielu różnych materiałów, ale przeważają najczęściej te stalowe oraz aluminiowe. Rzadziej spotykane są te wykonane z drewna lub z dużo droższego surowca jakim jest włókno szklane.
Czytaj więcej: https://festiwalnurt.pl/szalunki-scienne-na-budowie-jak-z-nich-korzystac/
Do czego stosuje się rusztowania budowlane?
Małe i poręczne mini-rusztowania nazywane również rusztowaniami drabinowymi sprawdzają się w przypadku mniej wymagających zadań. Niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji jest to, że można postawić ją względnie szybko i bezpiecznie. Jej poszczególne elementy składają się z dwóch drabin, które łączy się specjalnym podestem. Ze względu na gabaryty oraz łatwość złożenia i demontażu jest to dobra alternatywa dla klasycznej, dużej drabiny. Można postawić taką konstrukcję do potrzeb związanych na przykład z renowacją niewysokiej ściany lub w miejscu, gdzie na duże rusztowanie nie ma po prostu wolnej przestrzeni. Dużą zaletą jest także dobra mobilność, ponieważ istnieje opcjonalna możliwość instalacji kółek, które pozwolą szybko przetransportować całą konstrukcję w inne miejsce lub odsunąć element od ściany.
Rusztowania warszawskie to konstrukcja, która składa się ze stalowych, zespawanych rur. Łączenia poszczególnych elementów można wykonać bardzo szybko i nie trzeba do tego używać specjalnych łączników. Ich budowa jest modułowa, więc można bardzo elastycznie dobrać poszczególne elementy, aby stworzyć układ o wymaganej wielkości i wysokości. Wszystkie elementy są ze sobą bezpiecznie połączone za pomocą złączy czopowych. Wykorzystywane są do tymczasowych prac związanych na przykład z malowaniem albo tynkowaniem. Takie rusztowania można zakupić na przykład w https://szalbud.pl/.
Rusztowanie nowe czy używane?
Należy zauważyć, że cena nowego rusztowania jest dla wielu osób dość sporym wydatkiem. Szczególnie jeśli planowany zakres prac obejmuje tylko niewielką renowację budynku. W takim przypadku warto się zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy, która ma w swojej ofercie sprawdzone rusztowania używane. Te wykonane z wytrzymałych materiałów nie są podatne na korozję i mogą posłużyć przez wiele długich lat.
Jeden komentarz do “Rusztowanie na budowie i jego zastosowanie”