Kategorie:

Dlaczego dekoracje w domu są ważne?

Według jednych – niezbędny element w każdym mieszkaniu. Zdaniem innych – niepotrzebne, zagracające przedmioty. A jak jest rzeczywiście? Dekoracje do domu wcale nie muszą być niepraktycznymi, zbierającymi kurz dodatkami. Dobrze dopasowane, pełnią tak naprawdę wiele funkcji. Jakich?

Użytkowe dekoracje domowe

Wiele przedmiotów dekoracyjnych to także użyteczne akcesoria. Należą tu chociażby szklane klosze czy lampiony. Można w nich umieszczać kwiaty cięte lub zaprojektować tzw. lasy w słoiku. To zatem świetne rozwiązanie dla osób, lubiących otaczać się zielenią.

Interesującą propozycją są również dekoracje sezonowe. Przykładowo wykonany z betonu architektonicznego matles to idealny sposób na wyeksponowanie barwnych, wielkanocnych pisanek.

Dekoracje do domu mogą być też tekstylne. Tutaj mamy np.:

  • sezonowe, wełniane lub moherowe koce – w sam raz na zimowe wieczory,
  • kolorowe bieżniki i obrusy,
  • wzorzyste narzuty na łóżko lub fotel,
  • poduszki dekoracyjne w kolorystyce świątecznej, z ciekawymi napisami itp.

Z ich pomocą można łatwo odmienić aranżację, czyniąc ją sezonową lub po prostu modyfikując nieco kolorystykę w mieszkaniu.

Wyraź siebie poprzez odpowiednie dekoracje

Na podstawie tego, jakie ozdoby królują w czyimś domu, można też dowiedzieć się trochę o człowieku i jego upodobaniach. Osoby lubiące minimalizm, nieprzepadające za przepychem i nadmiarem wybiorą skromne, proste dekoracje do domu. Tymczasem miłośnicy stylu glamour zdecydują się na wyraziste, np. złote czy srebrne elementy dekoracyjne.

Ci, którzy są nostalgiczni i cenią sobie tradycję, często wybierają dodatki klasyczne, w stylu rustykalnym lub vintage. To tzw. stare dusze, wrażliwe i doceniające dziedzictwo minionych lat. Natomiast artystyczne dusze, kochające piękno, często lubują się w stylu boho i barwnych, szalonych dodatkach.

Z pewnością zauważysz takie powiązania pomiędzy osobowością bliskich Ci osób a tym, jak mają urządzone mieszkania. A Ty, jakimi dekoracjami lubisz otaczać się w swoim domu?

Dekoracje do domu a samopoczucie: jaki to ma związek?

Sposób zaaranżowania wnętrza ma znaczący wpływ na samopoczucie osoby, mieszkającej w nim. Dlatego tak ważne jest, by mieć dookoła przedmioty, które dobrze się kojarzą i wzbudzają pozytywne myśli. Wiele osób lubi mieć blisko rodzinne pamiątki, zdjęcia w ciekawych ramkach czy właśnie kojące nerwy rośliny.

Nie bez znaczenia jest też kolorystyka dekoracji. Te w kolorze zielonym, niebieskim i białym uspokajają, wyciszają i pomagają się zrelaksować. Tymczasem dodatki w soczystych barwach żółci, odcieniach pomarańczu czy czerwieni – są mocno energetyczne. Ważne, aby zachować umiar i dopasować dodatki do charakteru wnętrza. Inne sprawdzą się w sypialni, gdzie chcesz się odprężyć i wypocząć, a inne – w gabinecie albo domowej pracowni kreatywnej.

Dodaj komentarz