architekt
Kategorie:

Jak zostać architektem wnętrz?

Architekt wnętrz to wymarzona praca dla osób, które wykazują się niezwykłym zmysłem estetycznym oraz posiadają w sobie nieprzebrane zasoby kreatywności. Jakie kwalifikacje, umiejętności oraz cechy trzeba posiadać, aby pracować w takim zawodzie? Podpowiadamy.

Studia architektury wnętrz

Bardzo często można spotkać się na różnego rodzaju politechnikach oraz uczelniach artystycznych z kierunkiem przeznaczonych dla przyszłych architektów wnętrz. W trakcie takiej edukacji poznaje się wiedzę z zakresu projektowania form w określonej przestrzeni. Nabywa się też umiejętności praktyczne związane z dekoratorstwem oraz kompozycją architektoniczną.

Warto zauważyć, że studia wymagają od studentów dużych umiejętności plastycznych, a w mniejszym stopniu koncentrują się na aspekcie technicznym. Dlatego też na koniec trzeba zdać egzamin między innymi z malarstwa, rysunku oraz kompozycji przestrzennej. Osoby, które nie wykazują kreatywnego i artystycznego podejścia do zaistniałych problemów mogą nie podołać wyzwaniom na tym stanowisku.

Cechy architekta wnętrz

Architekt wnętrz musi posiadać bardzo konkretne cechy i umiejętności, które są wręcz niezbędne w tym zawodzie. Na pewno musi być dobrym słuchaczem i umiejętnie interpretować to co mają do przekazania klienci. Współcześnie sporym problemem jest brak zrozumienia lub nadinterpretacja, która doprowadza ostatecznie do realizacji zleceń niezgodnie z oczekiwaniami właściciela konkretnego wnętrza.

Dochodzimy tutaj do kolejnej ważnej cechy – umiejętności rozwiązywania konfliktów. Nawet jeśli sytuacje problematyczne są rzadkością to właściwe podejście do klienta oraz elementarna zdolność do rzeczowej rozmowy w takich przypadkach będzie wręcz na wagę złota.

Dobry architekt wnętrz musi być osobą kreatywną. Powinien umieć znajdywać rozwiązania dla problemów w sposób nieszablonowy. Czasem ograniczona przestrzeń we wnętrzu i potrzeby klienta w wyraźny sposób ze sobą kontrastują. Można w takim przypadku iść na kompromis lub skorzystać z nietypowych pomysłów.

Szkolenia i kursy

Do wykonywania zawodu potrzebne są nie tylko odpowiednie studia, wymagane umiejętności, ale także konieczność odbycia kursów. Szczególnie pod kątem programów, które w dużym stopniu ułatwiają proces projektowania. W trakcie takich kursów kandydaci będą w stanie zaznajomić się z całą specyfiką zawodu oraz poznać lub przypomnieć sobie o zasadach w jaki sposób umiejętnie i bezpiecznie zaprojektować ergonomiczne i nowoczesne wnętrza.

Takie szkolenia są furtką dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie. Są też niezbędnym kompendium świeżej wiedzy na temat aktualnych trendów oraz nowoczesnych rozwiązań, które można wprowadzić w niektórych przypadkach.

Wynika z tego prosty wniosek – osoba pragnąca wykonywać ten zawód musi być gotowa do nieustannego poszerzania swojej wiedzy, aby być konkurencyjną na rynku takich usług.

O tym jak znaleźć pracę w nieco innym zawodzie, a konkretnie jako przedstawiciel handlowy można przeczytać w artykule: http://www.gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=5213&co=nowe.

Dodaj komentarz