szybkie praswoanie
Kategorie:

Sprawdzone sposoby na szybkie prasowanie

Prasowanie ubrań jest czynnością zabierającą bardzo dużo czasu. Nie da się całkowicie jej uniknąć. Jest jednak kilka sposobów na ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie żelazka. Można w tym celu wykorzystać różnego rodzaju przedmioty dostępne w domu, jak również pomyśleć o dobrej jakości sprzęcie. Od jakich zmian warto zacząć?

Prawidłowe rozwieszanie a nadmierne gniecenie ubrań

Aby uniknąć zbyt długiego spędzania czasu przy prasowaniu, należy już zawczasu temu zapobiec. Ważny jest bowiem prawidłowy sposób rozwieszania upranych ubrań lub pościeli. Po wyjęciu rzeczy z pralki należy je mocno strzepać, a następnie rozwiesić. Ważne, aby nie wisiały one ciasno zsunięte, bo spowoduje to ciężkie do wyprasowania zagniecenia. Ubrania powinny wisieć szeroko rozciągnięte. Można wykorzystać w tym celu także plastikowe wieszaki. Ważne jest, aby nie były one wykonane z drewna ani malowanych farbami materiałów, gdyż mogą pozostawić przebarwienia na odzieży.

Dwustronny efekt folii aluminiowej

Folia aluminiowa sprawdzi się w przypadku ręczników, prześcieradeł, poszewek na pościel oraz poduszki. Prasowanie tego typu rzeczy zajmuje bardzo dużo czasu, tym bardziej że konieczne jest wykonywanie tej czynności z dwóch stron tkaniny. Folię aluminiową o dużej powierzchni należy podłożyć pod spód prasowanej rzeczy lub w przypadku pościeli włożyć w jej środek. Dzięki zastosowaniu tego triku zbędne będzie prasowanie materiału z drugiej strony. Folia aluminiowa przejmuje ciepło od żelazka i działa podobnie jak jego stopa. W sprzedaży dostępne są także specjalne pokrowce z powłoką aluminiową.

Para wodna w dużych ilościach

Wysoka temperatura plus wilgoć, są najlepszym sposobem na rozprasowanie nawet najcięższych zagnieceń. Dobrym, choć nie zawsze możliwym rozwiązaniem, jest prasowanie jeszcze wilgotnych, nadal schnących rzeczy. Jest to najlepsze, a czasami jedyne rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku tekstyliów lnianych, grubych ręczników lub męskich koszul. Standardowo wykorzystywane jest jednak żelazko z funkcją pary. Jej moc można dopasować do potrzeb oraz rodzaju tkaniny. W niektórych przypadkach idealnym rozwiązaniem okazuje się sama parownica, której użycie nie wymaga rozkładania rzeczy na desce. Z jej użyciem możliwe jest prasowanie wiszących ubrań, zasłon lub firanek.

Właściwa segregacja ubrań przeznaczonych do prasowania 

Segregacji ubrań należy dokonać pod względem ich wymagań dotyczących temperatury, w jakiej mogą być prasowane. W zależności od tego konieczne jest właściwe ustawienie temperatury żelazka. Prasowanie trzeba rozpocząć od tych rzeczy, które wymagają prasowania w jak najniższej temperaturze. Mowa tu o rzeczach z delikatnych tkanin, ubraniach posiadających naprasowanki itp. Potem, kolejno prasowane powinny być ubrania z tkanin bardziej wymagających, a na końcu te najtrudniejsze i najbardziej pogniecione. Taka segregacja ma na celu dostosowanie temperatury do rodzaju tkanin oraz poziomu zagnieceń, ale także uniknięciu oczekiwania na nagrzanie żelazka, przy mieszaniu różnego typu materiałów.

Dobrej jakości żelazko

Na rynku dostępne są różnego rodzaju żelazka. Bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu, warto poznać sposoby na przyspieszenie procesu prasowania – 5 sposobów na skuteczne i szybkie prasowanie – czy je znasz? Wśród dostępnych w sprzedaży żelazek znajdują się modele ze stacją pary, które nie wymagają częstego uzupełniania wody. Jest to sprzęt dosyć kosztowny, jednak w widoczny sposób, usprawniający pracę. Innym rodzajem żelazek są te z automatycznym regulatorem mocy. Nie wymagają one manualnego dostosowywania siły grzania do stopnia zagnieceń, co również pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na segregację. Nie bez znaczenia podczas prasowania, są parametry żelazka. Im większa jego moc, tym szybciej przebiega prasowanie. Najlepiej, gdyby wynosiła ona minimum 2200 W.

Większość z przedstawionych sposobów na przyspieszenie prasowania nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Zastosowanie odpowiednich trików, pozwoli na wykonanie tej czynności w czasie o połowę krótszym niż dotychczas. Warto je zastosować, a uzyskany dzięki temu czas wolny poświęcić na własne przyjemności.

Dodaj komentarz