lampy
Kategorie:

Kinkiety zewnętrzne – ozdoba elewacji nowoczesnego domu

Czy jest element aranżacji domu, o którym zwykle zapominamy? Można ich wymienić nawet kilka, ale jednym z nich jest bezspornie oświetlenie zewnętrzne budynku. Często możemy nawet zapomnieć o tym, że samo oświetlenie ma też funkcję dekoracyjną. Dlatego też planując elewację domu, warto dodać również kinkiety zewnętrzne lub inne źródło światła, które nie tylko będzie prowadziło nas wieczorem do domu, ale i będzie wyglądać elegancko za dnia.

​Jakie kinkiety zewnętrzne są modne?

W aranżacji wnętrz moda zmienia się bardzo szybko. Jednak przeglądając kinkiety zewnętrzne, można zauważyć, że jest kilka wariantów, które są od lat wybierane. Wśród nowoczesnego oświetlenia królują lampy o prostych kształtach wykonane ze stali nierdzewnej. Są one bardzo eleganckie i efektowne. Mogą one mieć różne formy, ale te o prostym designie, np. w kształcie prostokąta czy tuby, wybierane są najchętniej.

Drugi bardzo popularny wzór lamp zewnętrznych to lampy przypominające stare lampy gazowe, naftowe i uliczne latarnie. I wśród nich, możemy znaleźć różne warianty. Niektóre modele są bardzo zbliżone do ozdobnych pierwowzorów, a inne dzięki prostym kształtom i użyciu prostych form, wyglądają nowocześnie.

Wybierając lampy oświetlające dom, trzeba spojrzeć na elewację i ogólny kształt budynku. Proste lampy, które mają tradycyjny kształt, świetnie sprawdzą się przy budynkach nowoczesnych czy minimalistycznych. Natomiast bogato zdobione kinkiety zewnętrzne świetnie będą wyglądać zamontowane na budynkach tradycyjnych czy industrialnych. Oświetlenie nie tylko powinno być modne, ale i dopasowane do stylu budynku.

​Kinkiety zewnętrze – zalety i wady

Bez trudu można zauważyć, że nie każdy budynek ma oświetlenie zewnętrzne. Dlatego możemy się zastanawiać, czy jest ono potrzebne. Jednak kinkiety zewnętrzne, jak każdy punkt świetlny mogą pełnić dwie funkcje naraz: dekoracyjną i praktyczną. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani, że będziemy z nich korzystać, to mogą one dodać ładnego wyglądu bryle budynku.

Jako punkt świetlny, lampy zawieszane na zewnątrz, mogą być jednak bardzo przydatne. W Polsce tylko w lecie długo świeci słońce. W pozostałe pory roku światło naturalne jest ograniczone. Mając dodatkowe oświetlenie na zewnątrz domu, można je zapalić, gdy ktoś z naszych bliskich późno lub wcześnie rano wraca do domu. Przyda się też podczas wjazdu przez bramę zewnętrzną autem, aby oświetlić podjazd. A nawet po prostu można spędzić miły, wakacyjny wieczór na zewnątrz nieco dłużej przy sztucznym oświetleniu. Zdecydowanie dodatkowe lampy będą przydatne w wielu sytuacjach. A do tego mogą po prostu ozdabiać dom.

Czy lampy zewnętrzne mają jakieś wady? Sporo osób, może się martwić tym, że palą się przez cały czas, co zużywa energię. Jednak, jeśli chcemy mieć lampy, które zapalą się np. w momencie, gdy podchodzimy do domu czy wysiadamy z auta, możemy wybrać model z czujnikiem ruchu. Albo z czasowym wyłącznikiem. Światło nie musi być zapalone całą noc.

​Kinkiety zewnętrzne – światło w górę czy w dół?

Patrząc na różne lampy, szybko zauważymy, że niektóre kinkiety skierowane są w dół, a inne w górę. Są też modele, które oświetlają przestrzeń po prostu na wprost. Duży wybór znajdziemy tutaj: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/122-kinkiety. Czy kierunek światła ma znaczenie? Tak naprawdę niewielkie, ponieważ lampa i tak oświetli okolicę. Jedynie najsilniejszy strumień światła będzie ukierunkowany w konkretny punkt. Jeśli zależy nam, aby lampa oświetlała np. ganek i drzwi wejściowe to możemy wybrać kinkiet skierowany w dół. A jeśli nie sprawia nam to różnicy, po prostu wybierając oświetlenie, skupmy się na tym, aby pasowało do naszego domu i oświetlało go równomiernie.

Dodaj komentarz