klimatyzacja
Kategorie:

Klimatyzator wysokiej jakości – jakie funkcje?

Urządzenia chłodnicze kupujemy w Polsce coraz częściej i nie tylko do sklepików, biur, czy do zakładów produkcyjnych, ale również do domów i mieszkań. Ponadto na rynku z każdym rokiem poszerza się oferta producentów, a ich rozpiętość cenowa sprawia, że nierzadko miewamy kłopot z wyborem. Czy warto inwestować w drogi sprzęt uznanych marek? Co zyskujemy, płacąc za wysoką jakość?

Sprawdź Klimatyzacja Santier

Wydajność oraz energooszczędność

Wydajność chłodnicza, a także wydajność grzewcza są głównymi atutami urządzeń klimatyzacyjnych wysokiej jakości. W niektórych klimatyzatorach renomowanych marek stosowana jest technologia Hyper Heating, która pozwala na ponadprzeciętną wydajność grzewczą. Dzięki tej technologii urządzenia są w stanie pracować przy temperaturze -25 stopni C, a przy poziomie temperatury 15 stopni C pracują już na pełnej mocy. Szeroki zakres temperatur pracy, w których doskonale się sprawdzają klimatyzatory wysokiej jakości jest ich domeną.

Klimatyzatory najwyższej jakości wykorzystują rozwiązania technologii inwerterowej. Taka technologia umożliwia płynne dostosowanie prędkości obrotowej sprężarki do wymaganej mocy chłodzenia, a co wydatnie zmniejsza pobór mocy przez urządzenie. Skutkuje to przynależnością takich klimatyzatorów do klas energetycznych A++ oraz A+++ i to zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania.

Energooszczędność klimatyzatorów z wyższej półki technologiczno-cenowej związana jest również z trybem ich pracy. Wiele z nich ma wmontowane specjalne czujniki i jeżeli z klimatyzowanego pomieszczenia wyjdą ludzie, urządzenie przechodzi na tryb oszczędzania energii.

Wyższa jakość powietrza

Współczesne klimatyzatory oferują już nie tylko przyjemny chłodek w pomieszczeniu, ale również funkcję nagrzewania w chłodne miesiące. Dodatkowo coraz większą wagę przykłada się również do jakości emitowanego poprzez klimatyzator powietrza. [b]Najnowocześniejsze klimatyzatory[/b] chłodzą więc, ogrzewają, a dzięki wydajnym filtrom usuwają także z powietrza zanieczyszczenie, wirusy, bakterie oraz alergeny. Ponadto wiele z nich usuwa dodatkowo z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy.

To jednak jeszcze nie wszystko, gdyż dobre klimatyzatory również osuszają i nawilżają powietrze, znacznie poprawiając jakość oddychania. Jest to szczególnie istotne przy chorobach płuc, a także dla alergików, czy wreszcie małych dzieci.

 

Cicha praca

Urządzenia chłodnicze wysokiej jakości charakteryzuje również cicha praca. Pomimo dużych mocy chłodniczych takie klimatyzatory pracują cicho w trybie standardowym, a jakby tego było mało, mają tzw. tryb cichej pracy. W takim trybie zostaje do minimum obniżony ruch łopatek wentylatora, dzięki czemu emitowany jest dźwięk o natężeni zaledwie 19 dB, odpowiadający poziomowi generowanemu przez ludzki szept. Ta cecha jest szczególnie przydatna w nocy, a szczególnie w domach, gdzie mieszkają ludzie nadwrażliwi na nocne hałasy i których ze snu wybudzić potrafi przysłowiowe brzęczenie muchy.

 

Mnogość funkcji

Utrzymanie w pomieszczeniu pożądanej temperatury to jedno, ale dobre klimatyzatory mają również możliwość kierowanie nawiewem powietrza w dowolną stronę. Niektóre z nich są nawet wyposażone w czujniki, które kierują nawiew powietrza tam, gdzie nie przebywają ludzie.

Najlepsze urządzenia w sekcji klimatyzacja mają również funkcje ułatwiające ich użytkowanie. Są to np. programowanie czasowe, kompatybilność urządzeń w systemach inteligentnego domu, zapamiętywanie indywidualnych ustawień i sterowanie nie tylko za pomocą pilota, ale również za pomocą urządzeń mobilnych. Nie są to przy tym wszystkie dostępne funkcje.

Pożądane cechy dobrego klimatyzatora

Zakup klimatyzatora może się wiązać z poważną inwestycją. Zanim więc zdecydujemy się na montaż klimatyzacji warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czego od takiego urządzenia oczekujemy. Jeżeli pragniemy:

• mieć w klimatyzowanych pomieszczeniach wysokiej jakości powietrza, ponieważ jesteśmy chorzy na płuca, mamy alergie albo małe dzieci;
• wkomponować klimatyzatory w system inteligentnego domu;
• zdalnie sterować klimatyzacją i ogólnie stawiamy na wielofunkcyjność takiego urządzenia;
• zależy nam na ochronie środowiska naturalnego poprzez niski pobór energii, to wówczas wybieramy urządzenie z wyższej półki cenowej.

Jeżeli jednak zależy nam przede wszystkim na efektywnym chłodzeniu pomieszczeń, czy to pracowniczych, czy domowych, wówczas wystarczy inwestycja w solidny klimatyzator sprawdzonych marek z klasy średniej. Średnia półka cenowa ma jednak mniejszą wydajność, a przy tym jest nieco droższa w eksploatacji, ponieważ takie urządzenia pobierają więcej mocy.

Dodaj komentarz